WOMR 92.1/91.3FM Cape Cod

The voice and spirit of Cape Cod

Show categories: Music · News · Talk · Cancel

Time zone: eastern

Switch to grid view

Sunday
6‑9am

Namasté and More with Indira Ganesan

9am‑12pm

Cape Cod Big Band with Steve Shervanian

9am‑12pm

Dixieland Jazz etc. with Henry and Jane Fischer

12‑1pm

Footlights with Matty Dread

12‑1pm

Opera Betty with Opera Betty

1‑4pm

Omnipop Omnibus with Fred

1‑4pm

Sitting In with Jay Harrington

4‑6pm

Mulligan Stew with Jim Mulligan

6‑9pm

Africa Oye with Sam Holmstock

6‑9pm

Rootsbeat with Charlie

6‑9pm

World Beat with Sandra

9pm‑12am

Pop Life with David Sigler

9pm‑12am

Quahog Radio with Ramblin' Bob

9pm‑12am

Rise of the Martian Phoenix with Albert Pisani

9pm‑12am

The Northern Trawl with Kevin O'Rourke

12‑1am

Two Rooms with David Sigler

1‑3am

FM Odyssey with Syndicated Programming

3‑4am

Millenium of Music with Syndicated Programming

4‑6am

Folkscene with Syndicated Programming

Monday
6‑9am

Red Right Return with Justine Alten

9‑9:30am

Counterspin

9:30am‑12:30pm

The Old Songs' Home with Bob Weiser

12:30‑1pm

Art Talk with Chris Busa

12:30‑12:45pm

Specially For Seniors with Chris Hottle

12:45‑1pm

Bite This with Syndicated Programming

1‑4pm

Cafe Classicale with Reed Boland and Felice Coral

4‑5pm

Democracy Now with Syndicated Programming

5‑8pm

The Fiddle and The Harp with Dinah Mellin, Denya LeVine and April Baxter

8‑9pm

Alternative Radio with Syndicated Programming

9‑11pm

Slack Tide Sounds with Ashley Stancil

9‑11pm

The Psychedelic Oyster with Brad Moore

11pm‑12am

The Grateful Dead Hour with Syndicated Programming

12‑1am

The Anne Levine Show with Anne Levine

1‑2am

Michael's Midnight Matinee with Syndicated Programming

4‑4:30am

TUC Radio with Matty Dread

4:30‑5am

Sea Change with Syndicated Programming

5:30‑6am

This Way Out with Syndicated Programming

Tuesday
6‑9am

Brand New Day with Kathy Tarr

9‑9:30am

Talking Back with Paula Sperry

9:30am‑12:30pm

Roots N' Offshoots with Carol Courneen

12:30‑1pm

The Lowdown with Ira Wood

1‑4pm

Low Tide Lounge with Beth O

4‑5pm

Democracy Now with Syndicated Programming

5‑8pm

Jazz Odyssey with Dennis Allee

5‑8pm

Last Train Home with Bernie Hutchens

8‑9pm

For a Better State of Mind with Larry Mahan

8‑9pm

Latin Soul with DJ B

9pm‑12am

Night Flight with John Perrone

12‑1am

Rockabilly N Blues Radio Hour with Syndicated Programming

1‑2am

Beale Street Caravan with Syndicated Programming

2‑3am

Bluegrass Review with Syndicated Programming

3‑4am

From The Vault of Pacifica Radio Archives with Syndicated Programming

4‑4:30am

WINGS with Syndicated Programming

4:30‑5am

The Lowdown with Syndicated Programming

Wednesday
6‑9am

The Squid Jigger's Blend with Tony Scungilli

9‑9:30am

Talkin' Birds with Syndicated Programming

9‑9:30am

The Local Remedy with Matty Dread

9:30am‑12:30pm

Char Time with Char Priolo

9:30am‑12:30pm

Help Me Rhonda with Rhonda

12:30‑1pm

This Place Matters with Susan Lindquist

1‑4pm

Jazz Juice with Gary Williams

4‑5pm

Democracy Now with Syndicated Programming

5‑8pm

Bradford Street Bluegrass with Jim Rohrer, Alan Morehouse and The Rev

8‑9pm

The Ukulele Show with The Uke Diva

9pm‑12am

Bebop and Beyond with Stu Murray

9pm‑12am

Out There with Fred

12‑1am

Jazz Inspired with Syndicated Programming

1‑3am

Up Front Soul with Syndicated Programming

4‑4:30am

Planetary Radio with Syndicated Programming

4:30‑5am

This Place Matters with Susan Lindquist

5‑9am

First Light with Chuck Cole

Thursday
9‑9:30am

Healing Wisdom with Pandora Peoples

9:30am‑12:30pm

T Bird's Blues Ride with T-Bird

9:30am‑12:30pm

Thursday Morning Blues Cruise with Steve Morgan

12:30‑1pm

Arts Week with Matty Dread

1‑4pm

The Soul Funky Train with Matty Dread

4‑5pm

Democracy Now with Syndicated Programming

5‑8pm

The Sounds of America with Richard Rubino

8‑8:30pm

Bite This with Matty Dread

8:30‑9pm

This Way Out with Syndicated Programming

9pm‑12am

Charted Course with Billboard Bob

12‑1am

Global Village with Syndicated Programming

1‑2am

Woodsongs with Syndicated Programming

3‑4am

Jazz Inspired with Outer Cape Teens

4‑5am

Writer's Voice with Syndicated Programming

5‑5:30am

Making Contact with Syndicated Programming

5:30‑6am

Healing Wisdom with Pandora Peoples

Friday
6‑9am

Friday First Light with Scott Trask

6‑9am

House Of Hope with Brenda Conlan

9‑9:30am

Sands of Time with Joyce Johnson

9‑9:30am

The Dune Tramp with Matty Dread

9:30am‑12:30pm

Friday Folk with Hilary Bamford

12:30‑1pm

Outer Cape News with John Braden

1‑4pm

Friday Jazz with Julian Jackson

1‑4pm

Stirred, Not Shaken with Hank & Andy

4‑5pm

Democracy Now with Syndicated Programming

5‑7pm

Leggs Up and Dancing with Lady Di

7‑9pm

Black N Blues with Sal Siciliano

7‑9pm

Friday Night Rock with Sandra

7‑9pm

Shark Sandwich with Dean

9pm‑12am

AOR with G. Orca Limbo Jones

12‑4am

Side B Deeper Cuts with Kyle Chirgwin

5:30‑6am

The Lowdown with Ira Wood

Saturday
6‑10am

American Pie with John Whelan

6‑10am

Memory Lane with Tina Lynde

10am‑12pm

Outer Cape Teens with Sam and Becca

10am‑12pm

Play It Again Sam with Sam

12‑6pm

WOMR Opera House/ Metropolitan Opera with Felice Coral and Reed Boland

6‑9pm

The Kitchen Sink with Deb K

9pm‑12am

Reel Music with Ryan Cooke

9pm‑12am

This Time Around with Janice Murphy

12‑3am

Global Soul with DJ B

3‑6am

Night Ranger with Bud Pyatak