WORT 89.9FM/HD

WORT-FM Listener-Sponsored Community Radio

Show categories: Music · News · Syndicated · Talk · Cancel

Time zone: central

Switch to grid view

Sunday
6‑8am

Hmong Radio with Various Hosts

8‑11am

Musica Antiqua with Alan Muirhead, Carol Moseson and Old Timer

11‑11:30am

Her Turn with News Collective

11:30am‑2pm

Her Infinite Variety with Steph Stringer and Cooper Talbot

2‑3pm

Better Living through Show Tunes with Kirk, Meghan Randolph, Tim and Maureen

3‑5pm

On the Horizon with Paul Novak, Ford Blackwell, Helena White and Gloria

5‑6pm

Third World View with Various Hosts and Steve

6‑6:30pm

Salamat with Salamat

6:30‑7pm

Pachyderm Parade with Wyatt Elmore, Dylan and Pachyderm Parade w/ Rollie

7‑9pm

The Best of Gospel with Rev D

9‑11pm

RTQE with Gregory and Ian

11pm‑2am

Weekly World Noise with DESTRUCTO

2‑5am

In One End with Argonian Princess

Monday
5‑8am

Other Voices with Heather Gerbyshak

8‑9am

Monday 8 O'Clock Buzz with Brian Standing

9am‑12pm

Global Revolutions with Martin, Dan Talmo and Helena White

12‑1pm

A Public Affair with Patty Peltekos

1‑2pm

Letters & Politics

2‑5pm

All Around Jazz with Alex Wilding-White

5‑6pm

Democracy Now with Amy Goodman & Juan González

6‑7pm

WORT Local News with Various Hosts

7‑8pm

The Access Hour with Ken Rineer and Various Hosts

8‑11pm

Something Wonderful with Ryan Parks

11pm‑2am

Mosh Pit with The Pit Boss (Matt) and The Book (Mike)

2‑5am

Rolling with Scissors with Emu

Tuesday
5‑8am

Back Porch Serenade with Peter Haney

8‑9am

Tuesday 8 O'Clock Buzz

9am‑12pm

One Fine Morning with P. C. Allen

12‑1pm

A Public Affair with Carousel Bayrd

1‑2pm

Letters & Politics

2‑5pm

Fire Worship with JoAnne Pow!ers

5‑6pm

Democracy Now with Amy Goodman & Juan González

6‑7pm

WORT Local News with Various Hosts

7‑8pm

En Nuestro Patio with Valeria Navarro, Jaime Vargas Luna, Nadya Ponce, Jorge Zeballos, Nora Chávez & Vanessa López Barquero

8‑11pm

The Original Wilson Brothers with Wilson Brothers

11pm‑2am

Kosmik Radiation with Dave 3000

11pm‑2am

Leopard Print Lounge with Jenni, Your Leopard Print Lounge Hostess

2‑5am

Kosmik Radiation Rebroadcast with Dave 3000

Wednesday
5‑8am

A Musical Offering with Ena Foshay

8‑9am

Wednesday 8 O'Clock Buzz with Jan Miyasaki

9am‑12pm

Back to the Country

12‑1pm

A Public Affair with Lilada Gee

1‑2pm

Letters & Politics

2‑5pm

Journeys into Jazz with Gary Alderman

5‑6pm

Democracy Now with Amy Goodman & Juan González

6‑7pm

WORT Local News with Various Hosts

7‑7:30pm

Queery with Various Hosts

7:30‑8pm

This Way Out with This Way Out

8‑11pm

Guilty Pleasures with Casey Fox

11pm‑2am

Rock en Espanol with Various Hosts

2‑5am

Capitol Boombox with Bobby Lite

2‑5am

Phil Live on the Air with Phil Live On The Air

Thursday
5‑8am

Anything Goes with Rich Samuels

8‑9am

Thursday 8 O'Clock Buzz with Tony Castañeda

9am‑12pm

Diaspora with Terry O'

12‑1pm

A Public Affair with Allen Ruff

1‑2pm

Letters & Politics

2‑5pm

Strictly Jazz Sounds with Jane Reynolds and Steve Braunginn

5‑6pm

Democracy Now with Amy Goodman & Juan González

6‑7pm

WORT Local News with Various Hosts

7‑7:30pm

Perpetual Notion Machine with Various Hosts

7:30‑8pm

Radio Literature with Radio Literature

8‑11pm

Psychoacoustics with Bad Sister Heidi and Reverend Velveteen Sly & Bad Sister Heidi

10‑11pm

Hour of Slack

11pm‑2am

Rattlesnake Shake with DJ el Serpentine

11pm‑2am

The Vinyl Resting Place with Vinyl Richie

2‑5am

Feed Me Weird Things! with Cardinal Din Sibo

Friday
5‑8am

Fantasia with Perry Allaire

8‑9am

8 O'Clock Buzz with Jonathan Zarov

9am‑12pm

Mud Acres with Chris Powers

12‑1pm

A Public Affair with Esty Dinur

1‑2pm

Mel & Floyd with Mel & Floyd

2‑4:30pm

Who Cooks for You? with the real jaguar

4:30‑5:30pm

DemocracyNow! with Syndicated Show

5:30‑6pm

Labor Radio

6‑8pm

Blues Cruise with Dave Watts

8‑11pm

Friday on my Mind with Bill the Walkin Dr, Harry Rag, TED OFFENSIVE and DJ el Serpentine

11pm‑12am

Fiction Jones with Various Hosts

11pm‑12am

Live and Local with Various Hosts

12‑2am

The Music Shop with Various Hosts

2‑5am

THE EI8HT with DJ BIG JUICE

Saturday
5‑8am

Los Madrugadores with Cipriano Hernandez

8‑10am

Soul Sessions with Various Hosts

10am‑12pm

Entertainment with John Kraniak

12‑2pm

Tropical Riddims with -F.R.P.-

2‑4pm

Pan Africa Show

4‑6pm

La Junta with agustin, Alfredo and DJ RUMBA

6‑8pm

I Like it Like That with Rockin' John

8‑10pm

Two for the Blues with Art Schuna and Bonnie Kalmbach

10pm‑12am

Saturday Night at Smokey's Joint with Mr. Dance and misterG

12‑3am

Universal Soul Explosion with BossLady

3‑6am

Life Music with GOTTO